Refundacja NFZ

Trudne zasady refundacji

Refundacje oferowane cukrzykom obarczone są ogromną ilością warunków, jakich nie każdy jest w stanie spełnić. Oczywiście niektórym osobom należą się całkowicie darmowe wkłucia i pompy insulinowe, ale dotyczy to tylko niewielkiej grupy osób. Pozostałe muszą sobie radzić lepiej lub gorzej, ale już samodzielnie.

Co jest refundowane?

NFZ określiło jasne zasady jedynie do tego co może być refundowane:
– CGM – zestaw do stałej kontroli glikemii, który składa się z urządzenia wykazującego stale poziom glukozy we krwi oraz sensorów, które zmienia się średnio co cztery, pięć dni – NFZ przewiduje refundację sensorów na poziomie 600 zł, a refundację urządzeń odczytujących na poziomie 1000 zł
– zbiorniki – bez względu na to, czy są to pojemniki na insulinę ACCU-CHEK, czy też popularne pojemniki Medtronic – NFZ refunduje jedynie 5 zbiorników na miesiąc w cenie 45 zł, czyli 9 zł za sztukę. Każdy chory potrzebuje około 10 szt pojemników miesięcznie, tak więc musi dopłacić jeszcze przynajmniej 45 zł.

Koszty pacjenta

Jeżeli pacjent nie ukończył 26 lat to pompa insulinowa przekazywana mu jest do użytkowania za darmo, co niweluje naprawdę duży koszt. Niestety po przekroczeniu 26 roku życia pompę trzeba zakupić za własne pieniądze. Kobiety w ciąży i osoby w wieku do 26 lat nie płacą również za zbiorniki bez względu na ilość wkłuć wykonywanych w miesiącu. Osoba dorosła zatem, która nie jest w ciąży i ma ponad 26 lat musi ponieść jednorazowy koszt zakupu pompy insulinowej oraz comiesięczne zakupy zbiorników w zestawie z wkłuciami. Dodatkowe koszty generują urządzenia pomiarowe poziomu glukozy, które jak już zostało wspomniane, wymagają co kilka dni wymiany kosztowny sensorów umieszczanych pod skórą.

Leczenie pompą insulinową jest wyjątkowo atrakcyjne dla każdej osoby chorej na cukrzycę i leczonej insuliną. Niezwykle prosta w użytkowaniu pompa insulinowa zapobiega hipoglikemii i nie wymaga tak częstych wkłuć jak przy tradycyjnym podawaniu insuliny dożylnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *